NHD 2017
"I was very impressed by the level of work displayed with this year's History Fair and greatly enjoyed the traditional displays as well as the website pages developed by the students. Great stuff!"
-Dr. Jeff Lindsey, Ste. Genevieve R-II Superintendent
Websites |
Exhibit Boards |
Documentary/
|
NHD Winners and Qualifiers
History Fair Finalists
2016-2017
BEST IN SHOW: Irena Sendlerowa-Boston Williams and Phil Ward
Individual Websites:
1st: Robert Oppenheimer-Keaton LaRue
2nd: Chaing Kai Shek-Annie Yang
3rd: Night Witches-Vela Lightle
SEMO Qualfiers (Did not place)
Bonhoeffer-Faith Thompson
Joan of Arc-Ashlyn Wolk
Vincent Van Gogh-Timothy Nelms
Daniel and the Lion’s Den-Saletha Herrell
Group Websites:
1st: Alice Paul-Breanna Boyd and Tabitha Gibson
2nd: Cesar Chavez-Maci Reynolds and Autumn Basler
3rd: Curt Flood-Luke Basler and Blake Dallas
SEMO Qualifiers (Did not place)
Adolf Hitler-Karissa Holst and Alison Braun
Desmond T. Doss-Kaleb Myracle and Joseph Raymond
Edward Snowden-Mariah Boyer and Mitchell Palmer
George Patton-Ali Werner and Nick Jenkins
Individual Exhibits:
1st: Helen Keller-Jaden Wehner
2nd: Theodore Roosevelt “The Conservationist”-Rachel Acey
3rd: Katie Hnida-Hannah Keyser
Group Exhibits:
1st: Eleanor Roosevelt-Hannah Reeves and Nita Cervantez
2nd: Malala Yousafzai-Ellie Naeger and Megan Aubuchon
3rd: Lucy Burns-Emma Fischer and Hailey Schwartz
SEMO Qualifiers (Did not place)
Horace Mann-Abby Gowen and Devin Meyer
Lady Magic-Britney Krietler and Marysa Flieg
The Beatles-Kaylee Gross and Holly D’Amico
Individual Documentaries:
SEMO Qualifiers (Did not place)
Erwin Rommel-Devin St. Clair
Ice Cube-Josh Sutton
Bletchley Park-Blake Young
Dietrich Bonhoeffer-Carter Joggerst
Group Documentaries:
SEMO Qualifiers (Did not place)
Emma Pankhurst-Addie Taylor, Katelyn Fuller and Sydney Bumgardner
Isaac Newton-Finn Cavanaugh and Quentin Ponder
Lydia Taft-Brooke Turner and Alexia Jordan
Betty Friedan -Sydney Eisenbeis and Molly Bahr
Group Performance:
SEMO Qualifier
Women’s Racial Equality-Tristan Orine, Makenzie Pinkley, Cheyenne Abt
2016-2017
BEST IN SHOW: Irena Sendlerowa-Boston Williams and Phil Ward
Individual Websites:
1st: Robert Oppenheimer-Keaton LaRue
2nd: Chaing Kai Shek-Annie Yang
3rd: Night Witches-Vela Lightle
SEMO Qualfiers (Did not place)
Bonhoeffer-Faith Thompson
Joan of Arc-Ashlyn Wolk
Vincent Van Gogh-Timothy Nelms
Daniel and the Lion’s Den-Saletha Herrell
Group Websites:
1st: Alice Paul-Breanna Boyd and Tabitha Gibson
2nd: Cesar Chavez-Maci Reynolds and Autumn Basler
3rd: Curt Flood-Luke Basler and Blake Dallas
SEMO Qualifiers (Did not place)
Adolf Hitler-Karissa Holst and Alison Braun
Desmond T. Doss-Kaleb Myracle and Joseph Raymond
Edward Snowden-Mariah Boyer and Mitchell Palmer
George Patton-Ali Werner and Nick Jenkins
Individual Exhibits:
1st: Helen Keller-Jaden Wehner
2nd: Theodore Roosevelt “The Conservationist”-Rachel Acey
3rd: Katie Hnida-Hannah Keyser
Group Exhibits:
1st: Eleanor Roosevelt-Hannah Reeves and Nita Cervantez
2nd: Malala Yousafzai-Ellie Naeger and Megan Aubuchon
3rd: Lucy Burns-Emma Fischer and Hailey Schwartz
SEMO Qualifiers (Did not place)
Horace Mann-Abby Gowen and Devin Meyer
Lady Magic-Britney Krietler and Marysa Flieg
The Beatles-Kaylee Gross and Holly D’Amico
Individual Documentaries:
SEMO Qualifiers (Did not place)
Erwin Rommel-Devin St. Clair
Ice Cube-Josh Sutton
Bletchley Park-Blake Young
Dietrich Bonhoeffer-Carter Joggerst
Group Documentaries:
SEMO Qualifiers (Did not place)
Emma Pankhurst-Addie Taylor, Katelyn Fuller and Sydney Bumgardner
Isaac Newton-Finn Cavanaugh and Quentin Ponder
Lydia Taft-Brooke Turner and Alexia Jordan
Betty Friedan -Sydney Eisenbeis and Molly Bahr
Group Performance:
SEMO Qualifier
Women’s Racial Equality-Tristan Orine, Makenzie Pinkley, Cheyenne Abt